Your Coffee is ready.

The Definitive List of 2020 CrossFit Games Qualifiers

Feb 6, 2020 by

One of the most common questions received over the last two years by fans of the CrossFit Games is “where can I see a comprehensive list of all the athletes that have been invited or qualified?” The nature of the new Sanctionals format and backfill process, which at times can be dizzying to the casual fan, means that clarity of the Games field at any given moment leaves something to be desired.

Adding to the complexity of the situation, the total field of individual athletes and teams has grown in 2020 thanks to 13 new Sanctionals. To better help the community understand who is going to the Games and how they got there, we’ve compiled the comprehensive list of Games qualifiers and invitees for the individual and team divisions this season.

Bookmark this page for the complete CrossFit Games roster that will continue to be updated across the season.

*This list includes only athletes and teams that have accepted their invite or qualification spot to the Games.

National Champion — Men
  • Afghanistan – Murtaza Nadeem
  • Algeria – Sofien Zaier
  • Andorra – Enric Closa
  • Angola – Marco Almeida 
  • Argentina – Maximiliano Arigossi
  • Australia – Bayden Brown
  • Austria – Victor Schroeder
  • Azerbaijan – Zeynal Zeynalov
  • Bahrain – Majid Al Sharaf 
  • Barbados – Richy Jordan
  • Belarus – Nikita Yundov
  • Belgium – Jelle Hoste
  • Belize – Vernon Neal
  • Bosnia and Herzegovina – Dorde Duric
  • Botswana – Thabo Mosimane
  • Brazil – Guilherme Malheiros
  • Bulgaria – Radoslav Ivanov
  • Cambodia – Kobe Khy
  • Canada – Jeffrey Adler
  • Chile – Piero Gorichon
  • China – Ant Haynes
  • Colombia – Julian Serna
  • Costa Rica – William Sanchez
  • Croatia – Augustin Vilicnik
  • Cyrpus – Feidias Psilogeni
  • Czech Republic – Martin Feiferlik
  • Denmark – Klaus Hebo Uggerhoj
  • Dominican Republic – Eusebio Aldano
  • Ecuador – Guillermo D. Torres
  • Egypt – Mohamed Elomda
  • El Salvador – Alvaro Alarcon
  • Estonia – Kevin Jurs
  • Finland – Jonne Koski
  • France – Willy Georges
  • Germany – Karar Margrander
  • Ghana – Christopher Ghansah
  • Greece – TBD 
  • Guatemala – Marlon Azurdia
  • Guyana – Dillon Mahadeo
  • Honduras – Emilio Sanchez
  • Hungary – Kristof Horvath
  • Iceland – Bjorgvin Karl Gudmundsson
  • India – Vedharth Thappa
  • Indonesia – Mahendra Arditirta
  • Iran – Morteza Sedaghat
  • Iraq – Mustafa El-Lari
  • Ireland – PD Savage
  • Israel – Ram Dover
  • Italy – Stefano Migliorini
  • Jamaica – Sion Brinn
  • Japan – Yasuhiro Uchibori
  • Jordan – Amin Attallah
  • Kenya – Jeremy Mghenyi
  • Korea, Republic of – Myung Sik Kwak
  • Kosovo – Robert Berisha
  • Kuwait – Nasser Alruwayeh
  • Latvia – Uldis Upenieks
  • Lebanon – Moustafa Awada
  • Lithuania – Arminas Balevicius
  • Luxembourg – Connor Nellans
  • Macedonia – Senad Drpljanin
  • Madagascar – Hasina Ratsimbazafy
  • Malaysia – Jonathan Ooi
  • Malta – Kyle Micallef
  • Mauritius – Sananda Chinapyel
  • Mexico – Luis Oscar Mora
  • Mongolia – Dorjnamjim Dorjsembe
  • Morocco – Hamza Mahir
  • Mozambique – David Alpoim de sa
  • Namibia – Philipp Bohlke
  • Nepal – Utsab Karki
  • Netherlands – Sam Lubben
  • New Zealand – Luke Fiso 
  • Nicaragua – Kerry Valle
  • Nigeria – David Segun
  • Norway – Nicolay Billaudel
  • Oman – Aslam Al Shukaili
  • Pakistan – Aqeel Ahmed
  • Palestinian Territory – Hamzeh Tarefi
  • Panama – Alain Davidson
  • Papua New Guinea – Jack Karo Jr.
  • Paraguay – Diego Kemper
  • Peru – Lukas Ozaki 
  • Philippines – Robin Jaramillo
  • Poland – Piotr Szczycinski
  • Portugal – Andre Teresinho
  • Qatar – Khalid Alhamadi 
  • Romania – Severin Irimia
  • Russian Federation – Roman Khrennikov
  • Saint Lucia – Heskeith Flavien 
  • Samoa – Daniel Faumuina
  • Saudi Arabia – Mansoor Alsughayer
  • Senegal – Mody Traore
  • Serbia – Lazar Dukic
  • Singapore – Ian Wee
  • Slovakia – Martin Kruzlic
  • Slovenia – Rok Dernikovic
  • South Africa – Jason Smith
  • Spain – Fabian Beneito
  • Sri Lanka – Spencer Garnder
  • Suriname – Mark Tawjoeram
  • Sweden – Linus Bresander
  • Switzerland – Lukas Esslinger
  • Syrian Arab Republic – Amjad Keddah
  • Tajikistan – Makhmanabi Khudoydodov
  • Thailand – Keerawat Srirungruangjit
  • Tonga – Andre Alipate
  • Trinidad and Tobago – Mattheaus Otero
  • Tunisia – Alexandre Bradley
  • Turkey – Yavuz Senturk 
  • Uganda – Isaac Muhima
  • Ukraine – Maksim Shumakov
  • United Arab Emirates – Mahmood Shalan
  • United Kingdom – Zack George
  • United States – Mathew Fraser
  • Uruguay – Juan Manuel Seitun
  • Uzbekistan – Kamil Burkhanov
  • Vanuatu – Scott Monteiro 
  • Venezuela – Omar Martinez
  • Viet Nam – Keith Nhan
  • Zimbabwe – Tafadzwa Mushandu
National Champion — Women
  • Algeria – Nastassia Kaddour
  • Andorra – Miriam Torra
  • Angola – Carla Nunes da Costa
  • Argentina – Melina Rodriguez
  • Australia – Tia-Clair Toomey
  • Austria – Anna Donauer
  • Azerbaijan – Sima Huseynova
  • Bahamas – Miriam Flowers Johnson
  • Bahrain – Aysha Saeed
  • Barbados – Lovon Green
  • Belgium – Manon Angonese
  • Belize – Liliana Nunez
  • Bosnia and Herzegovina – Elma Ducic
  • Botswana – Cingiwe Ciegy Seru
  • Brazil – Larissa Cunha
  • Brunei Darussalam – Nina Juna
  • Bulgaria – Ralitza Koterlitzova
  • Cambodia – Sreymao Po
  • Canada – Carol-Ann Reason-Thibault
  • Chile – Simona Quintana
  • China – Aichan Chen
  • Colombia – Valentina Rangel
  • Costa Rica – Marisol Umana
  • Croatia – Tamara Zulim
  • Cyrpus – Thelma Christoforou 
  • Czech Republic – Sona Karaskova
  • Denmark – Julie Hougard Nielsen
  • Dominican Republic – Sheerly Bueno Reyes
  • Ecuador – Andrea Rodriguez
  • Egypt – Dalya Darwish
  • El Salvador – Patricia Trujillo
  • Estonia – Andra Moistus
  • Finland – Emilia Leppanen
  • France – Sabrina Caron
  • Germany – Lisa Eble
  • Ghana – Laila Zangwio 
  • Greece – Matilda Spanou
  • Grenada – Rachael Jarvis-Bossard
  • Guatemala – Vera Valdez
  • Guyana – Delice Adonis
  • Honduras – Ana Valladare
  • Hungary – Laura Horvath
  • Iceland – Sara Sigmundsdottir
  • India – Sanjana Sivasalapathi
  • Indonesia – Citra Ramaniya
  • Iran – Laura Namvar
  • Iraq – Media Hadi
  • Ireland – Emma McQuaid
  • Israel – Nicole Pettel
  • Italy – Alessandra Pichelli 
  • Jamaica – Nicki Ruegsegger
  • Japan – Yuko Sakuyama
  • Jordan – Dema Al Zebdieh
  • Kenya – Alisha Stone
  • Korea, Republic of – Dawon Jung
  • Kosovo – Gentiana Miriqi
  • Kuwait – Hajer Jamal
  • Latvia – Santa Ozolina
  • Lithuania – Ramune Miliauskaite
  • Luxembourg – Jacky Schmitt
  • Macedonia – Viki Ristoska
  • Madagascar – Iarinjatovo Santatra
  • Malaysia – Shamala Jeanne Chandran
  • Malta – Jessica Borg Ghigo
  • Mexico – Brenda Castro
  • Mongolia – Odontungalag Chinbat
  • Morocco – Sanaa Mandar
  • Mozambique – Jessica Ubisse
  • Namibia – Francie Gerber
  • Netherlands – Nienke Van Overveld
  • New Zealand – Jamie Greene
  • Nicaragua – Fatima Artola
  • Nigeria – Monica Ogums
  • Norway – Kristin Holte
  • Oman – Pasent Medhat
  • Pakistan – Nazia Aslam
  • Palestinian Territory – Dara Al-Kayyali
  • Panama – Pochy Valdes
  • Paraguay – Carol Colling
  • Peru – Sofia Arrue Bermeo 
  • Philippines – Lara Lorraine Liwanag
  • Poland – Gabriela MIgala
  • Portugal – Ana C. Caldas
  • Romania – Carrie Tobias
  • Russian Federation – Ekaterina Makarova
  • Samoa – MariaNIve Clark
  • Saudi Arabia – Amal Alshahrani
  • Serbia – Milena Savich
  • Singapore – Landy Eng
  • Slovakia – Karin Freyova
  • Slovenia – Tina Tursic
  • South Africa – Tammi Robinson
  • Spain – Sara Alicia Fernandez Costas
  • Sri Lanka – Keshini Vitharana
  • Suriname – Ava Zalman
  • Sweden – Camilla Salomonsson Hellman
  • Switzerland – Emiko Naets 
  • Syrian Arab Republic – Alaa Hannora
  • Thailand – Uracha Teerawanitsan
  • Trinidad and Tobago – Lyndsay Murray
  • Tunisia – Jessica Sanki
  • Turkey – Dilara Uzdil
  • Ukraine – Mariana Fedorenko
  • United Arab Emirates – Shahad Budebs
  • United Kingdom – Megan Lovegrove
  • United States – Kari Pearce
  • Uruguay – Victoria Frascolla
  • Uzbekistan – Roza Gilles
  • Venezuela – Laura Sanchez
  • Viet Nam – Valerie Hoang
  • Zimbabwe – Laura Heuer
Top 20 Worldwide — Men
  • Patrick Vellner
  • Noah Ohlsen
  • Jean-Simon Roy-Lemaire
  • Tyler Christophel
  • Samuel Cournoyer
  • Travis Mayer
  • Tim Paulson
  • Samuel Kwant
  • Scott Tetlow
  • Jacob Heppner
  • Cole Sager
  • Chandler Smith
  • Alexandre Caron
  • Elliot Simmonds
  • Cedric Lapointe
  • Logan Collins
  • Ben Smith
  • Sean Sweeney
  • Connor Duddy
  • Brent Fikowski
Top 20 Worldwide — Women
  • Annie Thorisdottir*
  • Brooke Wells 
  • Kara Saunders
  • Kristi Eramo O’Connell
  • Kendall Vincelette
  • Dani Speegle
  • Kristine Best
  • Katelin Van Zyl
  • Alanna Fisk Colon
  • Katrin Tanja Davidsdottir
  • Amanda Barnhart
  • Carolyne Prevost
  • Manon Lesur
  • Emma Chapman
  • Meg Reardon
  • Haley Adams
  • Emma Tall
  • Marykay Dreisilker
  • Sasha Nievas
  • Danielle Brandon
  • Madeline Sturt*

*Annie Thorisdottir accepted her Games invite, however on February 3 she announced that she was pregnant with a due date three days after the Games, and has been omitted from this list as a result. 

*Madeline Sturt’s invitation is pending a formal invitation from the CrossFit Games. She is the next athlete in line for a top 20 spot.

Sanctionals — Men
  • Filthy 150 – Justin Medeiros
  • SouthFit – Pete Shaw
  • Pandaland – Khan Porter
  • Dubai – Tola Morakinyo
  • Mayhem – Luke Schafer
  • Strength in Depth – David Shorunke
Sanctionals — Women
  • Filthy 150 – Andrea Solberg
  • SouthFit – Bethany Shadburne
  • Pandaland – Harriet Roberts
  • Dubai – Samantha Briggs
  • Mayhem – Feeroozeh Saghafi
  • Strength in Depth – Kelsey Kiel
Team
  • Filthy 150 – ROMWOD Meat Squad: Dex Hopkins, Christian Harris, Brooke Haas, Kelly Baker, Zach Sowder (a), Amanda Hardeman (a)
  • SouthFit – Odd Squad: Brandon Luckett, Jordan Cook, Alexis Johnson, Emily Tanner, Nick Mathew (a), McKenzie Flinchum (a)
  • Pandaland – Team Butchers Lab: Andre Houdet, Julian Kragh-Maschvitsz, Rebecka Vitesson, Louise Wickstrom, Filip Yang Fisker (a), Frederikke Frandsen (a)
  • Dubai – MisFit P10 Performance: Travis Williams, Roy Gamboa, Taylor Williamson, Andrea Nisler, Chandler Smith (a), Tia-Clair Toomey (a)
  • Strength In Depth – CrossFit Mayhem Freedom: Richard Froning Jr., Scott Panchik, Chyna Cho, Tasia Percevecz, Dre Strohm (a), Haley Adams (a)

*The Mayhem Classic did not have a team competition



CrossFit Games



Get The Newsletter

For a daily Digest of all things CrossFit. Community, Athletes, Tips, Recipes, Deals and more.


Read Next:

Open Gym Podcasts

Aug 11, 2020 by

Can passion & patience help overcome the odds?

Adam Kramer has been helping the Green Beret Project grow since 2016. Their mission: to provide long-term mentoring to

Community

Aug 11, 2020 by

Dani Speegle and Matt Chan Conquer Mount Olympus and The Titan Games

Two elite CrossFitters representing both the past and future of the sport stood tall with The Titan Games trophy over

Support Our Journalism

More than ever before, we need your help to keep all this going. If you’ve enjoyed our work, become a Premium Member and help ensure that we can continue to be an independent voice for this community and sport we love.

Support Us

Your Coffee is ready.