Competition

How to Watch: The 2022 CrossFit Copa Sur Semifinal and Schedule of Events

June 5, 2022 by
Enjoying Morning Chalk Up? Access additional exclusive interviews, analyses, and stories with an Rx membership.

CrossFit Copa Sur

Jun 10-12, 2022 | Shopping Vitória — Vitória, Brazil
1 Guilherme Malheiros 544
2 Pedro Martins 464
3 Agustin Richelme 443
Full Men’s Leaderboard >>
1 Victoria Campos 516
2 Julia Kato 460
3 Claudia Espinosa 444
Full Women’s Leaderboard >>
1 Q21 CrossFit 580
2 CrossFit Ribeirao Preto 465
3 CrossFit Berrini Team Treta 445
Full Teams Leaderboard >>

The 2022 CrossFit Games Semifinals are heading into their final week, which will begin on June 10. The Semifinal event for the South American continent is Crossfit Copa Sur. The three-day competition will be held at Shopping Vitoria in Vitoria, Brazil and the top two finishers in the men’s, women’s and team divisions will advance to the CrossFit Games later this summer.

  • Here’s a complete roster of the 30 men, 30 women and 20 teams who are competing.
  • Bookmark our Copa Sur competition coverage hub with schedule, leaderboard and analysis.

Live broadcast: A basic livestream of the event will be hosted on the CrossFit Games homepage.

  • A livestream link will be posted here when it becomes available.

The Morning Chalk Up Coverage: The MCU team will be providing complete coverage of the competition with exclusive athlete interviews, behind-the-scenes, in-depth coverage, highlights, analysis, images and daily recaps on our website, and on our official YouTube channel and Instagram page. 

  • Subscribe and sign-up for alerts and updates on the latest content as it’s posted.
8:30 am GMT-3 / 8:30 am GMT-3
Team Event 1 – Team Diane

21-15-9 for time:
Deadlifts, 310kg
Synchro Handstand Push-Ups
Time cap: 9 minutes

9:24 am GMT-3 / 9:24 am GMT-3
Individual Event 1 – Chipper 22

For time:
50 Wall Ball Shots 30/20lb
50 Chest-to-Bar Pull-Ups
C2 Bike Cals 50/35
100 Double-Unders
50 Deadlifts 90/60kg
Time cap: 12 minutes

Women’s 9:24 am GMT-3 9:24 am GMT-3

Men’s 10:14 am GMT-3 10:14 am GMT-3

11:15 am GMT-3 / 11:15 am GMT-3
Team Event 2 – Run Board Run

For time:
1000m Run
500m Swim with Paddleboard
1000m Run
Time cap 40 minutes

12:50 pm GMT-3 / 12:50 pm GMT-3
Individual Event 2 – Run Swim Run

For time:
2000m Run
500m Swim
2000m Run
Time cap: 40 minutes

Women’s 12:50 pm GMT-3 12:50 pm GMT-3

Men’s 1:35 pm GMT-3 1:35 pm GMT-3

8:00 am GMT-3 / 8:00 am GMT-3
Team Event 3 – Thrusters + Rope Climbs

For time, starting with the female pair:
40 Thrusters, 95 lb
6 Legless Rope Climbs
30 Thrusters, 95 lb
4 Legless Rope Climbs
20 Thrusters, 95 lb
2 Legless Rope Climbs

Immediately followed by the male pair (thrusters at 135lb).
Time cap: 20 minutes

9:00 am GMT-3 / 9:00 am GMT-3
Team Event 3 – Snatch Ladder

Team Snatch ladder

Men: 84/88/93/98/102/107/111/115/120/124 (11th platform staged at 129)

Women: 61/63/65/68/70/72/75/77/79/81 (11th platform staged at 84)
[Loads in kg]

10:55 am GMT-3 / 10:55 am GMT-3
Individual Event 3 – Barbell Complex

3 attempts for max load:
3 Cleans
2 Front Squats
1 Shoulder-to-Overhead

Mens 10:55 am GMT-3 10:55 am GMT-3

Womens 12:00 pm GMT-3 12:00 pm GMT-3

1:15 pm GMT-3 / 1:15 pm GMT-3
Individual Event 4 – 2014 Regional Event 5

10 rounds for time:
1 Legless Rope Climb, 15ft
170ft run
Time cap: 11 minutes

Mens 1:15 pm GMT-3 1:15 pm GMT-3

Womens 2:02 pm GMT-3 2:02 pm GMT-3

8:00 am GMT-3 / 8:00 am GMT-3
Team Event 5 – Anaconda Row

For time:
FFMM 16/24-Cal. Row
(Rest of Team Anaconda Hold)

Then the entire team:
50 Anaconda Clean and Push Presses
16m Anaconda Lunge
Time cap: 15 minutes

8:50 am GMT-3 / 8:50 am GMT-3
Team Event 6 – Up and Sides Down 2022

For time:
2 pairs each perform alternating
2-4-6-8 Synchro Ring Muscle-Ups
4-8-12-16m Synchro Handstand Walk
Time cap: 11 minutes

9:52 am GMT-3 / 9:52 am GMT-3
Individual Event 5 – Too many rings

For time:
100 Thrusters 45/30kg
Every 2 minutes on the minute complete:
5 Ring Muscle-Ups
Time cap: 10 minutes

Womens 9:52 am GMT-3 9:52 am GMT-3

Mens 10:36 am GMT-3 10:36 am GMT-3

11:30 am GMT-3 / 11:30 am GMT-3
Individual Event 6 – Last One Standing 22 Pt I

Part I (all athletes)
For time:
Cal. Row 30/20
24m handstand walk
Cal. Row 15/10
12m handstand walk
Time cap: 4 minutes

Fastest 10 athletes advance to Part II.

Womens 11:30 am GMT-3 11:30 am GMT-3

Mens 11:56 am GMT-3 11:56 am GMT-3

12:22 pm GMT-3 / 12:22 pm GMT-3
Individual Event 7 – Last One Standing 22 Pt II

Part II (one heat of 10 only)
For time:
Cal. Row 20/15
12m handstand walk
Time cap: 2 minutes

*5 Elimination Rounds

Womens 12:22 pm GMT-3 12:22 pm GMT-3

Mens 12:45 pm GMT-3 12:45 pm GMT-3

Get the Newsletter

For a daily digest of all things CrossFit. Community, Competitions, Athletes, Tips, Recipes, Deals and more.

This field is for validation purposes and should be left unchanged.